PLC چیست معرفی کامل پی ال سی و کاربردهای آن پایتخت فناوری

باس آدرس، ادرس موقعیت ها را جهت دسترسی به دیتا ارسال می کند. بسته به نیازهای خاص، موقعیت مکانی و اهداف شما، ممکن است بستر‌های متفاوت و همچنین PLC‌های خاص پیشنهاد شود. به عبارت دیگر، آگاهی از برند‌های مختلف، مزایای آن‌ها، معایب آن‌ها و همچنین مناسب‌ترین موارد ضروری است. ما در جدول زیر لیست 17 سازنده بزرگ PLC به همراه نامهای تجاری برند PLC آنها به ترتیب سهمی که از بازار دارند را آماده کرده‌ایم. نگاه به این لیست می‌تواند دید خوبی به شما بدهد در مورد میزان سهمی که هر یک از برندها در بازار دنیا دارند. یکسوکننده پل (یکسوکننده پل دیودی) به منظور تبدیل ولتاژ AC به DC استفاده می‌شود.

PLC چیست؟ در 20 دقیقه پی ال سی را قورت دهید (راهنمای جامع

در مثال ماشین ظرف‌شویی، تمام ورودی‌ها از نوع گسسته یا دیجیتال بودند. یعنی توانستیم به همه آنها تنها دو مقدار صفر (خاموش یا غیرفعال) و یک (روشن یا فعال) اختصاص دهیم. رایج‌ترین نوع ورودی و خروجی در PLC نیز همین نوع دیجیتال است. همان‌طور که می‌دانید، در همین مثال نیز می‌توانستیم برای اندازه‌گیری دما یا میزان باز شدن شیرها از مقادیر آنالوگ هم استفاده کنیم.

امکان شبیه سازی در محیط نرم افزار برای برطرف کردن خطا ها نیز وجود دارد. همانطور که گفتیم پی ال سی نوعی کامپیوتر است که برای کاربردهای صنعتی طراحی شده است. ریز پردازنده هم واحد کنترل مر کزی یا CPU یک کامپیوتر است. در حقیقت رله ها در انواع گوناگونی در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند.

  • برای این که پی ال سی بتواند نقش ها و وظایف خود را به خوبی انجام دهد سیم پیچ، شمارشگر، سوئیچ، زبان عددی، تایمر وچیزهای دیگری را در اختیار دارد.
  • این نوع پی‌ال‌سی‌ها (S7-200) ورودی و خروجی‌های بیشتری نسبت به مینی پی‌ال‌سی ها دارند (تا ۳۰۰ ورودی خروجی بیشتر) و در پروژه‌های متوسط استفاده می‌شوند.
  • به عنوان مثال در نوع کامپکت تعداد این ورودی ها محدود است.
  • در ادامه متن به معرفی مزایا و کاربردی پی ال سی و استفاده آن در صنعت می پردازیم.
برای شروع کار پی ال سی ، cpu دستگاه موظف است تا اطلاعات را از ماژول ورودی بخواند و به بررسی وضعیت تمامی اطلاعات دریافت شده بپردازد. کاربرانی که این دستگاه را خریداری می کنند از طریق برنامه نویسی مبتنی بر plc برنامه مورد نیاز برای دستگاه را می نویسند تا plc مطابق آن برای کنترل دستگاه اقدام کند. این فرآیند تا زمان بازگشتن پی ال سی به حالت اجرایی ادامه پیدا می کند.

پردازشگر مرکزی یا Central Processing Unit) CPU)

PLC چیست معرفی کامل پی ال سی و کاربردهای آن پایتخت فناوری

در صنایع ماشینی از جمله بسته بندی، چوب، سیستم های سوراخ کاری، سیستم های حفاظتی و اعلام خطر و سیستم هایی که در جوش فلزات استفاده می شود کاربرد داد. معمولا به سه قسمت پردازشگر، حافظه و منبع تغذیه دستگاه که جزو اجزای داخلی محسوب می شوند مغز سیستم می گویند. جهت جلوگیری از ایجاد خطا cpu کنترل گر plc را به صورت مداوم چک می‌کند و عملکرد هایی شامل عملکرد های لاجیک و بسیاری عملکردهای دیگر را اجرا می plc 1200 زیمنس کند‌. برخی از آن ها به حدی کوچک هستند که می‌توانند در جیب شما جای بگیرند در حالی که بعضی از آن ها و اندازه های بزرگ هستند که برای انتقال آنها نیاز به تجهیزات دارید.

به عبارت ساده تر در مدارهای رله تکنیک نمی توان از ورودی یا خروجی های آنالوگ استفاده کرد. از طرفی پیچیده شده مدارها در این حالت به معنی افزایش تجهیزات جداگانه، حجم سیم بندی و زمان پیاده سازی است. در نظر داشته باشید که هرگونه تغییر یا تعمیر در این مدارها نیز بسیار زمان بر خواهد بود. برای رفع مشکلات فوق از کنترلرهای قابل برنامه ریزی در مدارهای فرمان استفاده می شود.

در حقیقت رله ها در طراحی و سیم کشی ساختمان ها برای نور پردازی و یا روشنایی خودکار کاربرد دارد و کار را ساده تر می کند. همچنین در برخی از سیستم های حفاظتی و خانه های هوشمند از رله ها استفاده می شود. در واقع رله های قابل برنامه ریزی توانایی روشن کردن سیستم های مختلف را از طریق اس ام اس و یا اپلیکیشن ها دارند و به سادگی و با استفاده از موبایل و تبلت های هوشمند می توان سیستم های مختلف درون خانه را فعال یا غیر فعال کرد. انجام محاسبات پیچیده، قیاس و نتیجه گیری فرایند های منطقی به عهده پردازشگر دستگاه می باشد.حفظ و نگهداری اطلاعات درون دستگاه بر عهده حافظه پی ال سی ها است.منبع تغذیه ولتاژی که رله ها نیاز دارند را فراهم می کند.

دقت داشته باشید که آموزش PLC و یادگیری آن نیازمند مطالعه و کار عملی بوده و این مقاله صرفاً به دنبال معرفی این تکنولوژی پیشرفته به زبان ساده است. جهت کنترل فرآیند بسیار پیچیده، مانند موارد استفاده در صنایع شیمیایی، ممکن است به الگوریتم‌ها و عملکردی فراتر از توانایی پی ال سی هایی با کارایی بالا نیاز داشته باشد. کنترل‌های بسیار پر سرعت یا دقیق ممکن است به راه‌حل‌های سفارشی‌شده نیز نیاز داشته باشند. رایانه‌های تک بردی که از سخت‌افزار نیمه سفارشی یا کاملاً اختصاصی استفاده می‌کنند، ممکن است برای برنامه‌های کنترلی بسیار سخت که در آن هزینه‌های توسعه و نگهداری بالا قابل پشتیبانی است، انتخاب شوند. در اغلب مینی پی‌ال‌سی ها یک صفحه کوچک با تعدادی دکمه وجود دارد که علاوه بر برنامه‌ریزی با کامپیوتر توسط همین صفحه کوچک می‌توان به پی‌ال‌سی برنامه داد. از دید عملکرد و قدرت سخت‌افزاری، PLC لوگو در پایین‌ترین سطح قرار می‌گیرد به همین دلیل گزینه خوبی برای آغاز یادگیری جهت کار با PLCهای شرکت زیمنس نمی‌باشد.

وقتی مشکلی برای پی ال سی پیش می‌آید، زمان بازیابی و اصلاح آن نامشخص است. پردازنده یک بیتی، برای کاربردهای ساده‌تر و منطقی (لاجیک) استفاده می‌شود. ولی پردازنده کلمه‌ای، برای کاربردهای پیچیده‌تر مثل پردازش متن، داده‌های محاسباتی، کنترلی و… به کار گرفته می‌شود. CPU در گام بعدی شروع به اجرای برنامه نوشته شده کاربر می‌کند.

در مقایسه با روش های حل سنتی و PLC می توان نتیجه گرفت که روش کار PLC آسانتر و توانایی و قابلیت بیشتری نسبت به روش سنتی می باشد. در PLC می توان به راحتی در برنامه و اجرای آن تغییرات اعمال نمود. همچنین دارای حجم کم و ارزان تری می باشد و نگهداری آن نیز آسان تر است. برای اولین بار از PLC در صنعت اتومبیل سازی استفاده شد و این دستگاه جایگزین رله ها و تایمرها شد.

نظر

دیدگاهتان را بنویسید